Serwis Samorzędowego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 w Białej Podlaskiej

Ostatnie artykuły

Nawigacja

***


Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Aktualnie online

-> Gości online: 5

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 10
-> Najnowszy użytkownik: irena bednarek

Wizyta strażaków i próbna ewakuacja

W lesie

Wtorek - 15 października- dla przedszkolaków z grupy drugiej był dniem pełnym wrażeń. Dzieci po śniadaniu wyjechały autokarem na wycieczkę do lasu. Dzięki uprzejmości Państwa Lipińskich - rodziców Julki- mogliśmy gościć w ich domku w miejsowości Kłoda, położonym przy samym lesie. Pan Andrzej przygotował ścieżkę edukacyjną dla dzieci, w trakcie której dzielił się swoimi wiadomościami dotyczącymi życia mieszkańców lasu. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Wspólnie tropiliśmy pozostawione ślady zwierząt, szukaliśmy dziupli i gniazd ptaków oraz poznawaliśmy tajemice lasu.
Przedszkolaki nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, tak by nie ucierpiała przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Dowiedziały się, że las to źródło czystego powietrza i dom wielu ptaków, zwierząt i roślin.
Spacer po lesie zakończył się ogniskiem i wspólnym pieczeniem kiełbasek. Dzieci miały możliwość pobawić się na łonie natury. Na zakończenie Pan Andrzej zaprezentował zdjęcia ptaków i opowiedział wiele ciekawostek na ich temat. Każdy z małych słuchaczy otrzymał w prezencie karmnik własnoręcznie przygotowany przez gospodarza. Dzieci były zachwycone i z niecierpliwością czekają na wyprawę do lasu, aby poznać go w kolejnej, zimowej i wiosennej odsłonie.

Urszulin

W środę 9 października dzieci z grupy ,,Biedronki" wyruszyły na wycieczkę do Urszulina – serca Poleskiego Parku Narodowego, by odkrywać bogactwo przyrody i krajobrazu tego miejsca. Swoją przygodę rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu edukacyjnego, który wprowadził nas w klimat regionu. Dowiedzieliśmy się, że symbolem Poleskiego Parku Narodowego jest żuraw, a te urocze podmokłe tereny zamieszkują również żółwie błotne oraz łosie.
Młodziutkie żółwie mieliśmy okazję oglądać w terariach na terenie ośrodka zajmującego się ochroną tego zagrożonego wyginięciem gatunku. Pod opieką ośrodka znajdują się osobniki, które nie miałyby szans na przeżycie w naturalnym środowisku, ponieważ wykluły się z jaj zbyt późno. Tutaj pracownicy opiekują się nimi przez okres zimy, by wiosną wypuścić je do naturalnych lęgowisk.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer ścieżką dydaktyczną ,,Dąb Dominik" prowadzącą przez las na bagna. Największą atrakcją ścieżki jest jezioro Moszne, do którego wedruje się drogą leśną i drewnianymi kładkami. Na powierzchni jeziora unosi się kożuch roślinności (głównie mchów torfowców) nazywany spleją. Po drodze mijalismy różne typy lasów, o których bardzo ciekawie opowiadała nam pani przewodnik. Zrobilismy zdjecia na tle 300-letniego dębu oraz widzieliśmy pszczelą chatkę (barć na drzewie). W muzeum w Załuczu mogliśmy zobaczyć różnych przedstawicieli fauny Poleskiego Parku Narodowego, m.in. łosia, żurawia, ale równięż bobra, wilka, dzika oraz wiele gniazdujących tu ptaków. Na terenie muzeum znajduje sięrównież ścieżka dydaktyczna ,,Żółwik" z charakterystyczną roślinnością torfowiskową, gdzie mogliśmy wypatrzeć w oczku wodnym dorosłego żółwia błotnego. Przy oczku znajdują się zaś woliery dla ptaków służące do tymczasowego prztrzymywania i rehabilitacji chorych lub rannych zwierząt. Widzieliśmy tam bociany oraz czaplę białą.
Po tym pełnym wrażeń dniu na łonie natury bardzo smakował nam obiad.
Wracaliśmy do przedszkola z pomysłami na kolejne wyprawy.

Projekt Aktywny przedszkolak

Spotkanie z funkcjonariuszami policji

U strażaków

23.09. trzecia grupa przedszkolaków wybrała się na pieszą wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej. Dzięki uprzejmości Panów mł.bryg. Marka Kupiniaka oraz kapt. Matusza Maleńczuka, dzieci poznały specyfikę pracy w straży pożarnej. Przedszkolaki zwiedziły stanowisko kierowania czyli punkt przyjmowania zgłoszeń i wysyłania jednostek do działań ratowniczych. Następnie mali śmiałkowie mieli za zadanie rozwinąć wąż gaśniczy, policzyć hełmy strażaków oraz zapoznać się ze sprzętem gaśniczym umieszczonym w samochodach bojowych. Dzieci miały też możliwość obejrzenia takiego samochodu w środku. Strażak zaprezentował również zjazd po rurze. Dzieci były zachwycone tym, co zobaczyły. Zadawały mnóstwo pytań, na które wyczerpująco odpowiadali strażacy. Była to wspaniała lekcja z zakresu bezpieczeństwa. Bohaterem może być każdy z nas, trzeba mieć tylko odwagę wziąć do ręki telefon i zadzwonić, gdy widzi się zagrożenie.
Dziękujemy Panom strażakom za poświęcony czas.

W bibliotece

20 września- dniem pełnym wrażeń…
W miniony piątek dzieci z grupy II , wraz z opiekunami, odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną w Białej Podlaskiej. Była to pierwsza wycieczka przedszkolaków. Już sam przejazd busem na miejsce budził niemałe emocję.
Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Przedszkolakom zostały wyrobione karty biblioteczne. W ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdy mały czytelnik otrzymał wyprawkę czytelniczą, a w niej swoją książkę i kartę Małego Czytelnika.

W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Maluszki chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Panie przedszkolanki wypożyczyły kilka książeczek, by móc je czytać w przedszkolu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka przeczytała bajeczkę pt.: „George w bibliotece”. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do niej po książki.
Dodatkowo w piątek obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Każde dziecko z oddziału II zostało nagrodzone medalem przedszkolaka, który dumnie nosiło przez cały dzień.

Festyn Rodzinny

18 czerwca 2019 r., w Naszym Przedszkolu odbył się Festyn Rodzinny.
W miłej i rodzinnej atmosferze uczciliśmy Dzień Dziecka, Dzień Mamy i Dzień Taty. Rodzina była więc motywem przewodnim festynu. Wszyscy jej członkowie mieli okazję wzmocnić swoje więzi rodzinne, zintegrować się podczas wspólnych zabaw sportowo-rekreacyjnych. Rodzinne świętowanie rozpoczęło się o godzinie 15:00. Pani Dyrektor Iwona Jędryczkowska powitała serdecznie wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do aktywnego spędzenia popołudnia. Dzieci ze wszystkich grup zaśpiewały piękne piosenki swoim rodzicom oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane prezenty.

Został również rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Cztery pory roku”. Dzieci wraz z rodzicami cały rok zbierały materiały, żeby wykonać pracę, która została doceniona i nagrodzona dyplomem i upominkiem.

Rodzice jako wyraz wdzięczność za wielkie serce i dobrą wolę, otrzymali również podziękowania od Pani Dyrektor i całego grona pedagogicznego za zaangażowanie, pomoc, życzliwość, zrozumienie, ofiarność i pracę na rzecz naszego przedszkola. O wspaniałą zabawę zadbał animator Pan Leszek wraz ze swoimi pomocnikami. Całe rodziny tańczyły, śpiewały, łapały bański mydlane i bawiły się na przedszkolnym placu zabaw. Dzieci mogły również skorzystać z atrakcji zaplanowanych specjalnie dla nich jak malowanie twarzy, skakanie na zamku dmuchanym. Dla wszystkich uczestników zabawy przewidziany został poczęstunek. Dziękujemy Paniom kucharkom, które zadbały o pyszny bigos, napoje, a rodzicom za słodkie ciasto. Na zakończenie dzieci dostały kolorowe balony.

Festyn sportowy w szkole

Musical

Dnia 13.06.2019 grupa 6 latków z wielką przyjemnością oglądała musical w wykonaniu dzieci i młodzieży z grup tanecznych klubu Boogi Town pt.; „Cztery Łapy”. Przedstawienie opowiadało historię psa – „Tosi”, który zgubił się i szukał swojej rodziny. Po drodze trafił do schroniska. Po długich perypetiach odnalazł swój dom. Dodatkową atrakcją dla przedszkolaków było to, że występowała tam jedna z koleżanek z grupy – Hania. Cały dochód ze sprzedaży biletów trafił do bialskiego schroniska dla zwierząt „Azyl’. Na zakończenie każde dziecko otrzymało naklejkę i kalendarz do grupy.

Pożegnanie 6-latków

Chociaż słońce jasno świeci,
Trochę smutne są dziś dzieci.
Bo koniec roku, przedszkola mija czas,
Teraz wakacje czekają nas.

14 czerwca 2016r. odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnania starszaków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i żywiołach szybko minęło, aż nadszedł czas wakacji i pożegnań.
Na początku wystąpiły dzieci z młodszych grup. Zaśpiewały piosenki, wierszykiem pożegnały starszych kolegów kończących przedszkole. Później - najważniejszy punkt uroczystości- występ 6 latków. Starszaki dostojnie prezentowały swoje umiejętności artystyczne, recytatorskie i taneczne. Po części artystycznej przyszedł czas na podziękowania dla nauczycieli i pracowników przedszkola, którzy starali się przez cały pobyt dzieci w przedszkolu, aby te czuły się jak w domu.

Po występach wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody – niespodzianki. Po południu występ 6 latków podziwiali rodzice. Ze łzami w oczach słuchali piosenek śpiewanych przez dzieci, które żegnały się ze swoimi Paniami i kolegami z grupy. Kolejni absolwenci naszego przedszkola opuszczają nas, by rozpocząć po wakacjach naukę w klasie pierwszej. Życzymy im wielu sukcesów i spełnienia marzeń, a wszystkim dzieciom bezpiecznych i radosnych wakacji.

Pamiętajcie o nas, o swoim przedszkolu :-)

Wygenerowano w sekund: 0.09
4,488,926 unikalne wizyty